Családi házak, lakások víz – fűtésrendszerében leggyakrabban a kombi gázkazán belsejében és a padlófűtés rendszer kiépítésénél találkozhatunk lemezes hőcserélővel. A hőcserélőn folyadék áramoltatásával hőt adunk át egy másik zárt fűtési körben keringő folyadéknak. Hőcserélőt általában ott alkalmazzuk, ahol a gázkazán által felmelegített fűtő vizet technológiai okokból külön kell választani. Ilyen például a kombi gázkazán, amely meleg víz igény esetén a gázkazán váltószelepe fűtés üzemből átvált meleg víz, termelésre. Ilyenkor a felmelegített, fűtővíz nem a radiátorok felé áramlik, hanem a kazánon belül a váltószeleppel rövidre zárt körben. Ekkor a gázkazán a legnagyobb teljesítményen dolgozik és a fűtővizet felmelegítve a hőcserélőn keresztül átadja a meleget a hőcserélőn átfolyó hideg víznek. Mire áthalad, a hideg víz a hőcserélőn az felmelegszik és a csaptelepen már a felmelegített meleg víz fog kifolyni.
Lemezes hőcserélő
Hőcserélő alkalmazása padlófűtés kialakításakor. Abban az esetben. amikor a padlófűtés rendszer oxigéndiffúzió ellen nem védett csővel van, szerelve mindenképpen hőcserélőt kell alkalmazni a radiátoros és a padlófűtés kör szétválasztására. Erre azért van szükség, hogy az üzemelés során a padlófűtés rendszerébe jutott oxigén ne okozzon korróziót a radiátoros körben. Ami a rendszer eliszaposodásához, keringési problémák kialakulásához vezetne. Ne feledjük, hogy a hőcserélővel leválasztott padlófűtés rendszer külön zárt rendszert képez, amit a kazántól függetlenül külön szivattyúval keringtetni kell. Gondoskodni kell a táguló víz tárolására tágulási tartály beépítéséről és biztonsági lefúvató szelep beépítéséről. A padlófűtő kör vízének hőmérsékletét, a radiátoros fűtőkörébe beépített capilláris szabályzó szelep, beépítésével tudjuk szabályozni.
A hőcserélő beépítése során a leggyakrabban elkövetett hiba, hogy a fűtésszerelő nem figyel oda az ellenáramoltatásra és így nem tudja a hőcserélő a leghatékonyabban és a leggazdaságosabban átadni a hőt. Ez annyit jelent, hogy a kazántól érkező meleg vizet a függőlegesen elhelyezett hőcserélő kazán oldali felső csonkjára kell kötni, ami fentről lefelé fog áramolni. Míg a padlófűtő kör keringése lentről felfelé halad. Azaz egymással szemben, csak így fog kialakulni az ellenáramoltatás és így fog hatékonyan működni a hőcserélő és gyorsan felmelegedni a víz a padlófűtő körben.
Fűtési hőcserélő helyes bekötése
– Lerakódások alakulnak ki a lemezek közt ( iszap jelenléte, vagy biológiai szennyeződések )
– Keringési problémák ( szivattyú, szabályzó szelep működési hibái )
– A hőcserélő primer és szekunder oldala nem ellenáramban üzemel (bekötés és a szivattyúk áramlási irányának ellenőrzése )
– Levegő beszorulása a csőhálózatba illetve a hőcserélőbe (légtelenítés, légtelenítők vizsgálata )
– A primer, azaz a kazán oldali víz hőmérséklete nem megfelelő ( kazán vízhőmérsékletének ellenőrzése )
A lemezes hőcserélő rozsdamentes anyagból forrasztásos eljárással készül, elromlani tönkremenni gyakorlatban nem tud csak a vízkő hatására teljesítmény csökkenés léphet fel vagy eltömődik. Ezért időközönként vízkőteleníteni kell a gázkazánba szerelt lemezes hőcserélő meleg víz oldalát. A fűtővizes oldalát, a fűtővíz vegyszeres kezelésével illetve gépi tisztítással lehet karbantartani.
Lemezes fűtési hőcserélő bekötése, karbantartása 06 20 942 0586
Valójában nincs semmi, amit többé olvashatsz az interneten. Internetes analitikus cég...